Most Shared

HS Game Of The Week

HS Game Of The Week

Previous HS Game's

 
text size

12 Unbeaten Teams In Field For AHSAA State Football Playoffs

Updated: Sunday, November 3 2013, 09:07 PM CST

MONTGOMERY, AL - RON INGRAM, AHSAA    


Twelve unbeaten teams and all six defending state champions are in the 192-team first-round field as the Alabama High School Athletic Association 2013 State football Playoffs get underway Friday, Nov. 8. All games are scheduled for 7 p.m.
    Hoover (10-0), Spanish Fort (10-0) and Madison Academy (10-0), the 2012 Class 6A, 5A and 3A state champions, respectively, are among the dozen teams that emerged though the rugged regular season with unblemished records.
    Hoover, the only unbeaten team in Class 6A this season, currently owns a 25-game winning streak with the Bucs’ last loss coming in the 2011 Super 6 finals to Prattville 35-34.  Spanish Fort owns a 19-game win streak with the last setback a 31-21 decision to St. Paul’s in the 2012 regular season. Madison Academy is riding a 20-game win streak dating back to 2012. Its last loss was to Class 5A Cullman 42-21 in last season.
    In addition to the Bucs, Toros and Mustangs, other unbeaten teams include: Class 1A: Maplesville (10-0) and Pickens County (10-0); Class 2A: Lanett (9-0); Class 3A: Dale County (10-0), T.R. Miller (10-0), Saks (10-0) and Madison Academy (10-0); Class 4A: Charles Henderson (10-0); and Class 5A: Jackson (10-0) and Southside-Gadsden (10-0).
    Other defending state champions in the field are Class 1A Brantley (8-2), Class 2A Tanner (8-1) and Class 4A UMS-Wright 8-2).
    Ninety-six games are set for Friday with 16 in each of the AHSAA’s six classifications. The 48th annual state playoffs began with four teams competing for one state championship in what was then Class 4A in 1966. Championship play for all schools was implemented the following year in 1967 with four divisions. The current six-class system began in 1984.
    Second-round playoff games are scheduled for Friday, Nov. 15, followed by the quarterfinals on Nov. 22, the semifinals Nov. 29, and the Super 6 state finals will be Dec. 5-6 at Bryant-Denny Stadium on the campus of the University of Alabama in Tuscaloosa.


AHSAA State Football Playoffs
FIRST ROUND PAIRINGS
(All games set Friday, Nov. 8, 7 p.m.)


Class 1A
South
Billingsley (8-2) at St. Luke’s Episcopal (7-3), at Ladd-Peebles Stadium, Mobile
Talladega Co.-Central (5-5) at Brantley (8-2)
A.L. Johnson (7-2) at Autaugaville (7-3)
Kinston (5-5) at Loachapoka (8-2)

Wadley (4-6) at McKenzie (8-2)
Keith (4-6) at Linden (7-3)
Geneva County (8-2) at St. Jude (8-2), at Montgomery Catholic Field
Marengo (5-5) at Maplesville (10-0)

North
Collinsville (7-3) at Hubbertville (8-2)
Shoals Christian (4-6) at Falkville (8-1)
Berry (5-5) at Donoho (7-2), Anniston
Appalachian (5-3) at R.A. Hubbard (7-3), Courtland

Phillips (5-5) at Addison (8-1)
Gaylesville (6-4) at Pickens County (10-0), Reform
Ragland (8-1) at Hackleburg (7-3), at Phil Campbell HS Stadium
Brilliant (6-4) at Valley Head (9-1)


Class 2A
South
Highland Home (6-4) at Washington County (9-1), Chatom
Hale County (6-4) at Houston Academy (8-1), Northcutt Field, Dothan
Mobile Christian (7-3) at Elba (7-3)
Samson (6-4) at Lamar County (9-1), Vernon

Aliceville (7-3) at G.W. Long (9-1), Skipperville
Goshen (5-5) at Sweet Water (7-3)
Cottonwood (6-4) at Oakman (9-1)
Leroy (6-4) at Luverne (9-1), Glenn Daniel Stadium

North
Sand Rock (7-3) at Montgomery Academy (9-1)
Sheffield (4-6) at Ranburne (9-1)
Reeltown (7-3) at North Sand Mountain (8-2), Higdon
Woodland (6-4) at Tanner (8-1)

Lexington (7-3) at Fultondale (9-1)
Gaston (7-3) at Lanett (9-0), Morgan-Washburn Stadium
Walter Wellborn (7-3) at Red Bay (8-2)
Isabella (7-3) at Fyffe (9-1)


Class 3A
South
Northside (6-4) at Straughn (7-2)
B.B. Comer (5-5) at Dale County (10-0), Midland City
Bayside Academy (6-4) at Gordo (7-3)
Pike County (6-4) at Trinity Presbyterian (8-2), Montgomery

Midfield (6-4) at Slocomb (7-3)
American Christian (5-5) at T.R. Miller (10-0), Brewton
Barbour County (5-5) at Leeds (8-2)
Opp (5-5) at Fayette County (9-1), Fayette

North
Winfield (6-4) at Piedmont (9-1)
Deshler (7-3) at New Hope (8-2)
Weaver (4-6) at Hamilton (8-2)
J.B. Pennington (3-7) at Madison Academy (10-0), Madison

Lauderdale County (8-2) at Geraldine (8-2)
Good Hope (7-3) at Saks (10-0), Anniston
Plainview (7-3) at Colbert County (9-1), Leighton
Glencoe at Hanceville (9-1)

Class 4A
South
Childersburg at Andalusia (8-2)
Dora (5-5) at Charles Henderson (10-0), Troy Memorial Stadium
Hillcrest-Evergreen (7-3) at Central-Clay County (8-2), Lineville
Ashford (5-5) at Bibb County (9-1), Centreville

Jemison (7-3) at Beauregard (8-2)
Handley (5-5) at UMS-Wright (8-2), Mobile
Tallassee (8-2) at Calera (9-1)
Thomasville (5-5) at Dadeville (9-1)

North
DAR (6-4) at Jacksonville (7-3)
West Limestone (7-3) at Oneonta (9-1)
Cleburne County (6-4) at Madison County (8-2), Gurley
St. Clair County (5-5) at Central-Florence (8-2)

Brooks (6-4) at Guntersville (9-1)
Ardmore (6-4) at Munford (9-1)
Fairview (5-5) at Haleyville (9-1)
Lincoln (4-6) at J.O. Johnson (9-1), Huntsville


Class 5A
South
Demopolis (7-3) at St. Paul’s Episcopal (8-2), Mobile
Chilton County (5-5) at Benjamin Russell (9-1), Sportsplex, Alexander City
Gulf Shores (8-2) at Saraland (9-1)
Russell County (5-5) at Homewood (8-2)

Sylacauga (7-3) at Valley (6-4)
Selma (7-3)  Spanish Fort (10-0)
Eufaula (6-4) at Briarwood Christian (8-2)
LeFlore Magnet (4-6) at Jackson (10-0)

North
Etowah (7-3) at Pleasant Grove (9-1)
Athens (7-3) at Center Point (9-1)
Parker (7-3) at Scottsboro (7-3)
Mortimer Jordan (4-6) at Muscle Shoals (9-1)

Hartselle (8-2) at Pinson Valley (6-4)
Fort Payne (6-4) at McAdory (8-2), McCalla
Moody (6-4) at Cullman (7-3)
Wenonah (5-5) at Southside-Gadsden (10-0)


Class 6A
South
Opelika (7-3) at McGill-Toolen (9-1), Archibishop Lipscomb Complex, Mobile
Wetumpka (6-4) at Daphne (8-2)
Alma Bryant (4-6) at Smiths Station (8-2)
Enterprise (6-4) at Spain Park (8-2), Hoover

Pelham (6-4) at Fairhope (8-2)
Carver-Montgomery (8-2) at Blount (9-1), Prichard
Foley  (5-5) at Prattville (7-2), Stanley Jensen Stadium
Murphy (6-4) at Auburn (9-1), Duck Samford Stadium

North
Gadsden City (5-5) at Bessemer City (9-1)
Decatur (5-5) at Vestavia Hills (8-2)
Tuscaloosa County (7-3) at Oxford (8-2)
Hewitt-Trussville (5-5) at Bob Jones (9-1), Madison City Stadium

Buckhorn (6-4) at Shades Valley (9-1), Irondale
Huntsville (6-4) at Hoover (10-0)
Mountain Brook (7-3) at Florence (7-3), Braly Stadium
Hillcrest-Tuscaloosa (5-5) at Clay-Chalkville (9-1)

12 Unbeaten Teams In Field For AHSAA State Football Playoffs


Advertise with us!

Related Stories

High School Football Headlines


See It Loading...

2013 Game Schedule

Date Time Teams Location Final Score
08/30 7:00PM Spanish Fort vs. Daphne Jubilee Staduim 19 - 17
09/06 7:00PM Davidson vs Baker Hornets Stadium 14 - 13 OT
09/13 7:00PM Daphne vs Foley Ivan Jones Stadium 32 - 24
09/20 7:00PM Davidson vs. McGill-Toolen Lipscomb Stadium 3 - 56
09/27 7:00PM Vigor vs. Blount Leopards Stadium 13 - 40
10/04 7:00PM Spanish Fort vs St. Pauls E.E. Delaney Stadium 29 - 6
10/11 7:00PM Vigor vs Spanish Fort Toros Stadium 20 - 56
10/18 7:00PM Daphne vs. Fairhope W.C. Majors Field 35 - 13
10/25 7:00PM McGill-Toolen vs Murphy Ladd Pebbles Stadium 52 - 18
11/01 7:00PM St. Pauls vs UMS-Wright Erwin S. Cooper Stadium 28 - 0
11/08 7:00PM Opelika vs. McGill-Toolen Lipscomb Stadium 20-21
11/15 7:00PM Beauregard vs. UMS-Wright Ervin S. Cooper Stadium 7 - 21
11/22 7:00PM Jackson vs. Spanish Fort Toros Stadium 6 - 36
11/29 7:00PM Saraland vs. Spanish Fort Toros Stadium 14 - 24

 

Advertise with us!
WPMI :: News

Follow Our Sports Team